Из-за COVID-19 врачи сбиваются с ног: нагрузка выросла в 3-5 раз

Из-за пандемии нагрузка на врачей первичного звена выросла в 3, а кое-где и в 5 раз. Так говорят сами медики. А представьте, если это село, да еще высокогорное, где часть бесценного времени отнимают бездорожье и расстояние? Как справиться? Наши корреспонденты посетили "семейников" в глубинке Прикарпатья.

///

Пройшли пік, але можливий повторний спалах. Якась нескінченна історія з цим COVID-19! Це перше, про що я подумав, коли почув таку фразу від міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка. На четверту хвилю, мені здається, вже просто ні в кого немає сил. Я не знаю, як усе це витримують лікарі. Навантаження на фахівців первинної ланки зросло у 3, а подекуди, і в 5 разів! Так кажуть самі медики. А уявіть, якщо це село?! Та ще й високогірне, де частину безцінного часу - забирають бездоріжжя та відстань?! Як упоратись? В Україні вже понад 32 мільйони пацієнтів уклали декларації із сімейними лікарями. Наші кореспонденти навідалися до «сімейників» у глибинці Прикарпаття.


с.Зелена, Івано-Франківська область

Сонце ще не зійшло в зеніт, а бригада медиків уже падає з ніг. Сімейна лікарка Ольга Гав'юк більшість робочого дня на викликах. Зараз їде до пацієнтки, яка мешкає високо в горах.

Ольга Гав'юк, сімейна лікарка: Як довго їхати? - До 20 кілометрів. Але. Дорога дуже у поганому стані, і ми будемо добиратися біля 2,5-3 годин.

За пандемії роботи у фахівців первиної ланки значно побільшало. Пояснює завідувачка Зеленської амбулаторії.

Романна Осташук, завідувачка Зеленської амбулаторії: Ми ковідних пацієнтів мусимо контролювати щодня. Тому що сатурація у людини може бути 90 сьогодні, а зранку вже 80. Кого обдзвонюємо, кого дівчата медсестрі ходять дивляться сатурацію. І 00.03.12. Маючи тільки по 5-6 викликів на день до одного лікаря, а у нас працює три лікаря. То ми би без машини ніяк не могли це обслужити.

Пасічнянська територіальна громада розкинулася на хребтах Карпат. Об’єднує 21 тисячу жителів, більшість яких мешкає майже під хмарами. Іноді відстань між сусідніми будинками сягає 3-х кілометрів! І це ще "поряд", за місцевими мірками.

Андрій Гунда, керівник сільради Пасічнянської територіальної громади: Будинки побудовані на схилах гір і тобто не має асфальтованої дороги. У нас буває такі моменти, що після проливних дощів, всі майже дороги руйнуються і швидка допомога не може доїхати.

Ганна Степанівна у лікарні була востаннє півтора року тому. Через хворі суглоби жінка ледь пересувається по хаті.

- Я їхати не можу на консультацію, бо у мене нога суглоб. Я на одній нозі боком ходжу.

Лікарів викликала сьогодні через вкрай погане самопочуття. Переживає, чи не COVID-19? Адже не вакцинувалася. До того ж має цукровий діабет та гіпертонію.

Ганна Бунікевич, пацієнтка: І серце і тиск і цукор високий! Я така рада, що прийшли!

- Ганна Степанівна, зараз зробимо тест на коронавірус!

Ольга Гав'юк, сімейна лікарка Зеленської амбулаторії: Дуже багато позитивних тестів. Ми також беремо ПЛР аналіз, відправляємо в амбулаторію і нам приходять результати. Вони також у більшості підтверджуються. Позитивні.

Та на щастя, у цьому випадку коронавірус не підтвердився. Ганну Степанівну обстежують повністю! Авто, на якому працює бригада, має потужність і амбулаторії, і навіть реанімації.

Кілька тижнів тому цей сучасний позашляховик надав Фонд Ріната Ахметова. У рамках проєкту "200 швидких для України". Стартував він ще у 2019 році. Тоді засновник благодійної організації особисто прийняв рішення допомогти екстреній медицині.

«Наша мета – сильна, успішна Україна і щасливі українці. Благодійністю я займався завжди і ніколи натомість нічого не просив. Усе, чого я хочу, - щоб люди одужували і люди не хворіли» - Рінат Ахметов, засновник Благодійного фонду

Державні медустанови в усіх областях країни отримали 200 сучасних спецавтівок. Це і «реанімації на колесах», і неонатальні швидкі, обладнані апаратами ШВЛ для новонароджених.

І, звісно, такі позашляховики! Призначені для пересування важкодоступними населеними пунктами. Результати проєкту національного масштабу приголомшують. Лише за один рік роботи 200 швидких рятують понад мільйон життів!

Ірина Блажан, головна директорка програм Фонду Ріната Ахметова: Ринат Ахметов единственный в Украине, кто глобально поддерживает структуру экстренной медицины в Украины. Это крупнейший за время независимости страны частный благотворительный проект в области неотложной медицины.

У зеленській амбулаторії високо оцінили функціонал швидкої. І вже повністю задіяли його в роботі іх хворими.

Романна Осташук, завідувачка Зеленської амбулаторії: Це дефібрилятор. У нас його раніше не було, і ми дуже раді, що він є. Тому шо у нас бувало випадки, коли потрібно надавати навіть у приміщенні амбулаторії серцево-легеневу реанімацію, так що дефібрилятор дуже нам покращив. Дуже допоміг в роботі. Все що робиться, нехай все повернеться тій людині, яка допомагає медицині, яка допомагає нашим пацієнтам.

Оксана Лавринович, директорка КП «Пасічнянський некомерційний центр первинної медичної допомоги»: Дуже дякуємо фонду Ріната Ахметова за таку допомогу, від мене від наших медиків.

Андрій Гунда, керівник сільради Пасічнянської територіальної громади: Дякую Фонду Ріната Ахметова, тому що кожне врятоване життя на ціну золота як в Україні, так і в нашій територіальній громаді.

Зелена, Івано-Франківська область: Медики Зеленської амбулаторії іноді із пацієнтами на зв’язку 24 години на добу. Вдома на Ольгу чекає маленький синочок, якому ще немає і року. Вона обіцяла йому повернутися зі зміни вчасно. Не змогла. Бо помчала рятувати ще одне життя.

Юлія Міншакірова, Юлія Покідіна, Володимир Конопля, для "Сьогодні Підсумків" канал Україна. 

Теги:

Комментарии


Комментарии